Ipari épület alumíniumhab homlokzattal

Ipari épületeknél a funkcionalitás és a design gyakran ellentétben áll. Különösen igaz ez erőművek esetén, ahol az épületbe beépített technológiához alkalmazkodva kell az épület homlokzatát kialakítani. Példaként említhetőek faláttörések, melyeken óránként több tízezer köbméter égési levegőnek kell tudni szabadon beáramlani. Bevilágító panelek is csak oda építhetőek be, ahol a fény útját nem akadályozza valamilyen belső technológiai rész. Építészetileg ez erősen limitálja a lehetőségeket és egy egységes megjelenés eléréséhez a szokványostól eltérő megoldásokra van szükség. A horvátországi Verőce (Virovitica) település ipari zónájában felépült bioerőmű a várost elkerülő út által kialakított „félszigeten” helyezkedik el. A városba érkezve a bevezető szakaszon gyakorlatilag az első épület az út mellett. A projektfejlesztők emiatt az épületnek egységes és modern megjelenést szerettek volna adni. Külön igény volt, hogy a homlokzat tükrözze, hogy a létesítmény zöld energiát termel és önmagában is fenntartható megoldást jelentsen.

Légáteresztő alumíniumhab homlokzat szendvicspanel falon

Az épület burkolására a technológiai és vizuális igényeknek egyaránt megfelelő, mindkét oldalról nyitott alumíniumhab paneleket alkalmaztunk, melyeket öt különböző zöld árnyalatra szintereztettünk. A paneleket csavaros rögzítéssel fogattuk az alumíniumból kialakított háttérszerkezethez. Az így kialakított homlokzat légáteresztő, így az égési levegő beszívási pontokon gond nélkül biztosított a szabad beáramlás. Tekintettel arra, hogy az alkalmazott panelek a fényt is átengedik, az elkerülő útról látható déli homlokzatba elrejtettük a város logo-ját. A LED-es világító elemeket közvetlenül az alumíniumhab homlokzat mögé építettük be, így csak éjszaka láthatóak.

Fenntartható homlokzat egy fenntartható ipari épület falán

A verőcei erőmű a szomszédos fafeldolgozó üzemből származó olyan fa frakciót használ tüzelőanyagként, amelynek semmilyen más egyéb hasznosíthatósága nincs. Az előállított villamos energia mellett keletkező hulladékhő jelentős része az erőmű melletti szárítórendszerben van hasznosítva, így a létesítmény összenergetikai hatásfoka is kiemelkedően magas. A projektfejlesztők számára fontos, pozitív környezeti üzenetet a kialakított homlokzat maximálisan közvetíti. Azon túl, hogy az erőműnek egységes megjelenést kölcsönöz, az alkalmazott panelek önmagukban is újrahasznosított alapanyagból készültek.

Ipari épület alumíniumhab homlokzattal - a verőcei erőmű
Ipari épület alumíniumhab homlokzattal – a verőcei erőmű
A homlokzat fenntarthatóságot közvetít
A homlokzat fenntarthatóságot közvetít
A város logóját a homlokzat mögé rejtettük
A város logóját a homlokzat mögé rejtettük
A város logója éjszaka
A város logója éjszaka
Kíváncsi a munkáinkra?
Még több referencia